Proč tak zvláštní nadpis? Jeden z mnoha problémů autíků je ten, že se jim něco děje a oni sami neví, co to je. Neumí to sami popsat, snad ani identifikovat. A to je problém i našeho nemluvícího Kuby. A věřte, že neznám silnější pocit beznaděje než když Vašemu dítěti něco je a Vy nevíte, jak mu pomoct. Nevíte, protože nevíte s čím nebo od čeho pomoct.
U Kuby nastalo opět to krásné období vzestupu. Nehledí jen do země, ale rozhlíží se, sleduje co se okolo něj děje, proč se to tak děje. Následně sám zkoumá, zkouší. Samozřejmě tím zkouší i nás, naši pozornost, naši schopnost reagovat. Ani nenapočítám, kolikrát jsem jen za poslední měsíc vypínala plyn, zhášela hořící utěrku, sundávala ho z okna, lovila ze záchodu, odebírala mu žiletky, nůžky nebo jiné bezpečné hračky. Vždy se mu snažím vysvětlit, že je to či ono "au au". Kuba si přiřadil "au au" skoro ke všem činnostem, které poslední dobou provozuje. Skoro všechny jsou totiž "au au". Ale chápe význam? Vyleze na palandu, nahlásí mi "auauau", vykouzlí krásný úsměvu a skočí dolů. Asi nechápe. "Au au" vypadá jako hrozná zábava.
Nedávno se ale něco událo. Něco, co jsem jako obvykle nečekala.
Protože jsem článek měla již rozepsaný, musím dnes přidat zážitek ze včerejšího odpoledne. Jeli jsme autobusem a ve chvíli, kdy řidič prudce zastavil, oba naši kluci si "ťukli" hlavou do sedačky před nimi. Kuba se bez jakékoliv reakce jen otočil a řekl "auauau". Takže radost ještě mnohem větší než v předchozích dnech. Asi ten výraz začíná vážně chápat. Přes to, že z palandy stále skáče bez zábran, strachu a se smíchem.