neděle 13. dubna 2014

LEZECKÝ KROUŽEK PRO AUTISTY

     O našem lezení jsem už něco málo napsala. Co spáchám já sama a do čeho zatáhnu jen svoje děti, to je moje vlastní radost, někdy i průšvih. Asi ne vše vždy vyjde, jak by si člověk představoval, ale za nás musím říct, že se prostě daří.
     O to větší radost přišla ve chvíli, kdy v Makaku vznikl nápad (který jsem si já jen tak pro sebe přemílala v hlavě - asi by mi trvalo dlouho to říct nahlas a chtít do toho zatáhnout další lidi), aby vznikl lezecký kroužek přímo pro autisty. Okamžitě jsem zajásala! Ano, jsou lidé, kteří by do toho šli a zkusili to. A tak se na nic nečekalo a konalo. Zadařilo se a 31.3. 2014 se konal historicky zřejmě první lezecký kroužek pro autisty. Upřímně jsme já ani Tomáš netušili, jak bude vše vypadat a jak vše dopadne. 
     Všichni, kdo s autíky pracujeme, moc dobře víme, že je to náročná práce plná trpělivosti. A protože při lezení je potřeba komunikace, spolupráce, kroužek jsme specifikovali pro školní děti s atypickým autismem, vysocefunkčním dětským autismem a aspergerovým syndromem. 
     Přišly se podívat i menší děti nebo děti s těžší formou autismu. Snad jsme i těm udělali radost. Tomáš se jim krásně věnoval, všechny dostal do sedáku a alespoň zhoupl na laně. Na lezení nám zůstali čtyři kluci, hrdinové, kteří vydrželi lézt celé dvě hodiny. Nechyběla rozcvička, houpání na laně, sladké odměny a diplomy. Všichni byli úžasní, jejich radost byla vidět v každém pohybu. Hned po skončení kroužku jsem dostala odezvu.... odezvu pozitivní, plnou energie a štěstí. A to jak ze strany rodičů, tak dětí. Pro mě to byl okamžitý "kopanec", že tohle je něco, co má smysl. Co dokáže pár rodin a pár dětí udělat alespoň na chvíli šťastnými. 
     Čas na focení nebyl, takže posílám do světa alespoň pár fotek jedné maminky. Doufám, že i další kroužky budou tak úspěšné a udělají radost i dalším dětem.

4 komentáře:

 1. Fotky od nás: http://bartolomej.mujblog.info/williamsuv-syndrom/lezeni-na-stene
  Díky, bylo to fajn.

  OdpovědětVymazat
 2. zdravím - gratuluji. Jen si dovolím dodat, že jsou lezecká centra, kde není problém přijít a domluvit se na účasti autíka v kroužku. (vlastní zkušenost). Mohu jen potvrdit přínos.

  OdpovědětVymazat
 3. Hezký den, musím říct, že je to perfektní nápad. Náš Vojta se zúčastnil prvního i druhého lezení a je nadšený. Takže i my jsme rádi, že se nám podařilo najít něco, z čeho má opravdu radost. Tak moc doufáme, že bude šance na kroužek a Vojta bude moct zkoušet dál svoje možnosti a schopnosti. Skálovi

  OdpovědětVymazat
 4. Radko, jsi úžasna máma a úžasný člověk. Klobouk dolů před tebou. Lezení je úžasné a moc se od tebe naučíme. Díky

  OdpovědětVymazat